Pierwsza wizyta
u psychologa lub psychoterapeuty?
Przed pierwszą wizytą u psychologa, psychoterapeuty może pojawić się wiele pytań i wątpliwości, co jest rzeczą zrozumiałą. Dlatego poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i myśli związane z odwiedzinami u specjalisty.
Jeśli potrzebuję psychologa to znaczy, że jest ze mną coś nie tak? Jestem nienormalna?
Psychologa zwykle potrzebują osoby, które z powodu pewnych zdarzeń poczuły się gorzej, znalazły się w trudnej sytuacji lub przestały działać dotychczasowe strategie zachowania, które wcześniej się sprawdzały. Absolutnie nie powinno się myśleć o sobie w kategoriach „nienormalności”. Wręcz przeciwnie, zwrócenie się o profesjonalną pomoc jest wyrazem odwagi i determinacji do poprawy swojego życia.
Jak znajomi i rodzina dowiedzą się, że byłam u psychologa to mnie wyśmieją.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele osób korzysta z profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychoterapii (rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy – czasem są to osoby, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, że korzystają z takiej pomocy). Niektórzy się tym chwalą, inni wolą zachować w tajemnicy. Ale najważniejsze jest to, że jeśli Ty nikomu o tym nie powiesz, to nikt się nie dowie. Psycholog, psychoterapeuta to zawód zaufania publicznego i jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej.
Czego mogę się spodziewać po pierwszej wizycie?
Podczas pierwszej (i kolejnych wizyt również) powinieneś spodziewać się życzliwego przyjęcia, poczucia bezpieczeństwa i atmosfery pełnej zrozumienia i ciepła. Możesz też się dowiedzieć jak będzie wyglądała Wasza współpraca jeśli zdecydujesz się na jej kontynuowanie. Nie bój się zadawać żadnych pytań w trakcie wizyty.
Jak się przygotować?
Nie musisz się specjalnie przygotowywać. Bądź po prostu sobą i powiedz z jakimi trudnościami się zmagasz, co chciałbyś osiągnąć pracując z psychologiem, psychoterapeutą.
Lepiej będzie jak pójdę do kobiety czy do mężczyzny?
Tak naprawdę płeć terapeuty ma drugorzędne znaczenie. Ważniejsze są jego kwalifikacje i podejście do pacjentów. Jeśli myślisz, że będziesz czuć się lepiej u kobiety to wybierz psycholożkę, jeśli wolisz iść do mężczyzny to zrób to. Niezależnie od tego kogo wybierzesz to będą takie momenty, że będziesz wdzięczny swojemu terapeucie, będziesz się na niego złościł, irytował albo czuł ulgę. To są normalne stany w trakcie terapii, ale na końcu prawdopodobnie poczujesz się po prostu lepiej.
O czym mogę powiedzieć, a co powinnam przemilczeć?
Psychologa, psychoterapeutę obowiązuje kodeks etyczny obejmujący obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym mówisz, nie musisz się obawiać. Możesz rozmawiać o wszystkim. Na początku, będziesz prawdopodobnie bardziej ostrożny i zachowawczy, ale z czasem zdecydujesz się powiedzieć o najbardziej osobistych i intymnych sprawach. A profesjonalista będzie Cię pytał o sprawy, o których wiedza może mu pomóc w pomocy Tobie. Nie powinien Cię pytać o kwestie nie związane z terapią, żeby tylko zaspokoić swoją ciekawość. Wszystko co powiesz zostanie w gabinecie. Jedyna sytuacja, w której psycholog, psychoterapeuta jest zwolniony z zachowania tajemnicy to wiedza na temat popełnienia (lub takiej możliwości) przestępstwa.
A jeśli wypadnę głupio przed tym człowiekiem i zrobię z siebie pośmiewisko?
Nie wypadniesz głupio i nie zrobisz z siebie pośmiewiska. Jestem o tym przekonany. Dlaczego? Ponieważ psycholog, psychoterapeuta jest po to, żeby Tobie pomóc. Idziesz do specjalisty ze swoimi słabościami, a nie dlatego, żeby się pochwalić jaki jesteś świetny.
Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałem Państwa wątpliwości i odpowiedziałem na pytania jakie mogą pojawiać się w głowie w związku z pierwszą wizytą. Twoje lepsze samopoczucie, racjonalne podejmowanie decyzji, panowanie nad emocjami i inne aspekty, nad którymi będziesz pracować ze specjalistą przełożą się na lepsze życie osobiste, rodzinne i funkcjonowanie w społeczeństwie. Ale, jak w przysłowiu „uważaj czego sobie życzysz, bo może się spełnić”, wcale nierzadkie są przypadki gdy bliskim nie spodoba się efekt terapii „Co się z Tobą stało?! Kiedyś byłaś taka jak powinnaś, słuchałaś i robiłaś co do Ciebie należy, dbałaś o porządek, a teraz? Chcesz się rozwijać, pracować? Mówisz o własnych potrzebach? W głowie Ci się poprzewracało. Ja chcę, żebyś była taka jak kiedyś!” A wszystko zaczęło się od pierwszej wizyty u psychologa…
Serdecznie zapraszam do kontaktu.
Napisz do mnie
Jeśli masz do mnie pytania związane z pomocą psychologiczną lub psychoterapią możesz skorzystać z formularza poniżej lub zadzwonić. Zapraszam do kontaktu.